Samtec Inc. TW-16-10-L-S-341-124
Part No.:
TW-16-10-L-S-341-124
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK 2.00 16POS
Shipping
TW-16-10-L-S-341-124 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
16
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.614" (15.596mm)
Length - Post (Mating):
0.149" (3.785mm)
Length - Stack Height:
0.341" (8.661mm)
Length - Tail:
0.124" (3.150mm)