Samtec Inc. TW-16-08-G-S-250-120
Part No.:
TW-16-08-G-S-250-120
Description:
CONN BRD STACK 2.00 16POS
Shipping
TW-16-08-G-S-250-120 Information
Number of Positions:
16
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.831" (21.107mm)
Length - Post (Mating):
0.461" (11.709mm)
Length - Stack Height:
0.250" (6.350mm)
Length - Tail:
0.120" (3.048mm)