Samtec Inc. TW-16-06-G-S-460-090
Part No.:
TW-16-06-G-S-460-090
Description:
CONN BRD STACK 2.00 16POS
Shipping
TW-16-06-G-S-460-090 Information
Number of Positions:
16
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.673" (17.094mm)
Length - Post (Mating):
0.123" (3.124mm)
Length - Stack Height:
0.460" (11.684mm)
Length - Tail:
0.090" (2.286mm)