Samtec Inc. TW-16-04-G-S-420-065
Part No.:
TW-16-04-G-S-420-065
Description:
CONN BRD STACK 2.00 16POS
Shipping
TW-16-04-G-S-420-065 Information
Number of Positions:
16
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.555" (14.097mm)
Length - Post (Mating):
0.070" (1.778mm)
Length - Stack Height:
0.420" (10.668mm)
Length - Tail:
0.065" (1.651mm)