Samtec Inc. TW-14-12-T-D-492-122
Part No.:
TW-14-12-T-D-492-122
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK 2.00 28POS
Shipping
TW-14-12-T-D-492-122 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
28
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
1.110" (28.194mm)
Length - Post (Mating):
0.496" (12.598mm)
Length - Stack Height:
0.492" (12.500mm)
Length - Tail:
0.122" (3.099mm)