Samtec Inc. TW-14-03-T-T-160-080
Part No.:
TW-14-03-T-T-160-080
Description:
CONN BRD STACK 2.00 42POS
Shipping
TW-14-03-T-T-160-080 Information
Number of Positions:
42
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
3
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
0.535" (13.589mm)
Length - Post (Mating):
0.295" (7.493mm)
Length - Stack Height:
0.160" (4.064mm)
Length - Tail:
0.080" (2.032mm)