Samtec Inc. TW-12-07-S-S-590-050
Part No.:
TW-12-07-S-S-590-050
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK 2.00 12POS
Shipping
TW-12-07-S-S-590-050 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
12
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.752" (19.101mm)
Length - Post (Mating):
0.112" (2.845mm)
Length - Stack Height:
0.590" (14.986mm)
Length - Tail:
0.050" (1.270mm)