Samtec Inc. TW-12-05-L-D-295-100
Part No.:
TW-12-05-L-D-295-100
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK 2.00 24POS
Shipping
TW-12-05-L-D-295-100 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
24
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
0.594" (15.088mm)
Length - Post (Mating):
0.199" (5.055mm)
Length - Stack Height:
0.295" (7.493mm)
Length - Tail:
0.100" (2.540mm)