Samtec Inc. TW-12-04-G-S-211-172
Part No.:
TW-12-04-G-S-211-172
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK 2.00 12POS
Shipping
TW-12-04-G-S-211-172 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
12
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.555" (14.097mm)
Length - Post (Mating):
0.172" (4.369mm)
Length - Stack Height:
0.211" (5.359mm)
Length - Tail:
0.172" (4.369mm)