Samtec Inc. TW-11-06-G-S-500-090
Part No.:
TW-11-06-G-S-500-090
Description:
CONN BRD STACK 2.00 11POS
Shipping
TW-11-06-G-S-500-090 Information
Number of Positions:
11
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.673" (17.094mm)
Length - Post (Mating):
0.083" (2.108mm)
Length - Stack Height:
0.500" (12.700mm)
Length - Tail:
0.090" (2.286mm)