Samtec Inc. TW-10-12-L-D-570-355
Part No.:
TW-10-12-L-D-570-355
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK 2.00 20POS
Shipping
TW-10-12-L-D-570-355 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
20
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
1.110" (28.194mm)
Length - Post (Mating):
0.185" (4.699mm)
Length - Stack Height:
0.570" (14.478mm)
Length - Tail:
0.355" (9.017mm)