Samtec Inc. TW-10-12-G-S-540-290
Part No.:
TW-10-12-G-S-540-290
Description:
CONN BRD STACK 2.00 10POS
Shipping
TW-10-12-G-S-540-290 Information
Number of Positions:
10
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.110" (28.194mm)
Length - Post (Mating):
0.280" (7.112mm)
Length - Stack Height:
0.540" (13.716mm)
Length - Tail:
0.290" (7.366mm)