Samtec Inc. TW-10-12-G-S-500-480
Part No.:
TW-10-12-G-S-500-480
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK 2.00 10POS
Shipping
TW-10-12-G-S-500-480 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
10
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.110" (28.194mm)
Length - Post (Mating):
0.130" (3.302mm)
Length - Stack Height:
0.500" (12.700mm)
Length - Tail:
0.480" (12.192mm)