Samtec Inc. TW-10-10-G-D-175-275
Part No.:
TW-10-10-G-D-175-275
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK 2.00 20POS
Shipping
TW-10-10-G-D-175-275 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
20
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
0.614" (15.596mm)
Length - Post (Mating):
0.164" (4.166mm)
Length - Stack Height:
0.175" (4.445mm)
Length - Tail:
0.275" (6.985mm)