Samtec Inc. TW-10-04-L-D-310-060
Part No.:
TW-10-04-L-D-310-060
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK 2.00 20POS
Shipping
TW-10-04-L-D-310-060 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
20
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
0.555" (14.097mm)
Length - Post (Mating):
0.185" (4.699mm)
Length - Stack Height:
0.310" (7.874mm)
Length - Tail:
0.060" (1.524mm)