Samtec Inc. TW-09-10-G-D-370-090
Part No.:
TW-09-10-G-D-370-090
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK 2.00 18POS
Shipping
TW-09-10-G-D-370-090 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
18
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
0.614" (15.596mm)
Length - Post (Mating):
0.154" (3.912mm)
Length - Stack Height:
0.370" (9.400mm)
Length - Tail:
0.090" (2.286mm)