Samtec Inc. TW-08-12-L-D-700-120
Part No.:
TW-08-12-L-D-700-120
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK 2.00 16POS
Shipping
TW-08-12-L-D-700-120 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
16
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
1.110" (28.194mm)
Length - Post (Mating):
0.290" (7.366mm)
Length - Stack Height:
0.700" (17.780mm)
Length - Tail:
0.120" (3.048mm)