Samtec Inc. TW-08-12-G-D-880-095
Part No.:
TW-08-12-G-D-880-095
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK 2.00 16POS
Shipping
TW-08-12-G-D-880-095 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
16
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
1.110" (28.194mm)
Length - Post (Mating):
0.135" (3.429mm)
Length - Stack Height:
0.880" (22.352mm)
Length - Tail:
0.095" (2.413mm)