Samtec Inc. TW-08-11-G-D-120-095
Part No.:
TW-08-11-G-D-120-095
Description:
CONN BRD STACK 2.00 16POS
Shipping
TW-08-11-G-D-120-095 Information
Number of Positions:
16
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
0.397" (10.084mm)
Length - Post (Mating):
0.182" (4.623mm)
Length - Stack Height:
0.120" (3.048mm)
Length - Tail:
0.095" (2.413mm)