Samtec Inc. TW-08-08-G-D-465-150
Part No.:
TW-08-08-G-D-465-150
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK 2.00 16POS
Shipping
TW-08-08-G-D-465-150 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
16
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
0.831" (21.107mm)
Length - Post (Mating):
0.216" (5.486mm)
Length - Stack Height:
0.465" (11.800mm)
Length - Tail:
0.150" (3.810mm)