Samtec Inc. TW-08-05-S-D-340-130
Part No.:
TW-08-05-S-D-340-130
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK 2.00 16POS
Shipping
TW-08-05-S-D-340-130 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
16
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
0.594" (15.088mm)
Length - Post (Mating):
0.124" (3.150mm)
Length - Stack Height:
0.340" (8.636mm)
Length - Tail:
0.130" (3.302mm)