Samtec Inc. TW-08-03-S-D-275-100
Part No.:
TW-08-03-S-D-275-100
Description:
CONN BRD STACK 2.00 16POS
Shipping
TW-08-03-S-D-275-100 Information
Number of Positions:
16
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
0.535" (13.589mm)
Length - Post (Mating):
0.160" (4.064mm)
Length - Stack Height:
0.275" (6.985mm)
Length - Tail:
0.100" (2.540mm)