Samtec Inc. TW-08-03-G-D-280-085
Part No.:
TW-08-03-G-D-280-085
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK 2.00 16POS
Shipping
TW-08-03-G-D-280-085 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
16
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
0.535" (13.589mm)
Length - Post (Mating):
0.170" (4.318mm)
Length - Stack Height:
0.280" (7.112mm)
Length - Tail:
0.085" (2.159mm)