Samtec Inc. TW-08-03-G-D-125-180
Part No.:
TW-08-03-G-D-125-180
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK 2.00 16POS
Shipping
TW-08-03-G-D-125-180 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
16
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
0.535" (13.589mm)
Length - Post (Mating):
0.230" (5.842mm)
Length - Stack Height:
0.125" (3.175mm)
Length - Tail:
0.180" (4.572mm)