Samtec Inc. TW-07-08-G-D-636-092
Part No.:
TW-07-08-G-D-636-092
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK 2.00 14POS
Shipping
TW-07-08-G-D-636-092 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
14
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
0.831" (21.107mm)
Length - Post (Mating):
0.103" (2.616mm)
Length - Stack Height:
0.636" (16.154mm)
Length - Tail:
0.092" (2.337mm)