Samtec Inc. TW-07-06-G-D-350-125
Part No.:
TW-07-06-G-D-350-125
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK 2.00 14POS
Shipping
TW-07-06-G-D-350-125 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
14
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
0.673" (17.094mm)
Length - Post (Mating):
0.198" (5.029mm)
Length - Stack Height:
0.350" (8.890mm)
Length - Tail:
0.125" (3.175mm)