Samtec Inc. TW-07-05-G-D-236-140
Part No.:
TW-07-05-G-D-236-140
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK 2.00 14POS
Shipping
TW-07-05-G-D-236-140 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
14
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
0.594" (15.088mm)
Length - Post (Mating):
0.218" (5.537mm)
Length - Stack Height:
0.236" (5.994mm)
Length - Tail:
0.140" (3.556mm)