Samtec Inc. TW-06-12-G-D-590-100
Part No.:
TW-06-12-G-D-590-100
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK 2.00 12POS
Shipping
TW-06-12-G-D-590-100 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
12
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
1.110" (28.194mm)
Length - Post (Mating):
0.420" (10.668mm)
Length - Stack Height:
0.590" (14.986mm)
Length - Tail:
0.100" (2.540mm)