Samtec Inc. TW-06-08-S-D-550-100
Part No.:
TW-06-08-S-D-550-100
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK 2.00 12POS
Shipping
TW-06-08-S-D-550-100 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
12
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
0.831" (21.107mm)
Length - Post (Mating):
0.181" (4.597mm)
Length - Stack Height:
0.550" (13.970mm)
Length - Tail:
0.100" (2.540mm)