Samtec Inc. TW-05-08-S-D-550-110
Part No.:
TW-05-08-S-D-550-110
Description:
CONN BRD STACK 2.00 10POS
Shipping
TW-05-08-S-D-550-110 Information
Number of Positions:
10
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
0.831" (21.107mm)
Length - Post (Mating):
0.171" (4.343mm)
Length - Stack Height:
0.550" (13.970mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)