
| Image | ![]() |
| Part Number | TUC UDA 16A 250V (PF) |
| Manufacturer | Conquer |
| Package/Case | |
| Series | UDA |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Requires Holder |
| Fuse Type | Cartridge, Ceramic |
| Current Rating (Amps) | 16 A |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Response Time | Slow Blow |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 500A |
| Melting I²t | 1086.6 |
| Approval Agency | cURus, TUV |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
The following parts include "TUC UDA 16A 250V (PF)" in Silicon Labs TUC UDA 16A 250V (PF).
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.