Littelfuse Inc. TPSMC300A
Part No.:
TPSMC300A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Description:
TVS 1.5KW 300V UNI DO-214AB TR13
Shipping
TPSMC300A Information
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
TPSMC
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
256V
Voltage - Breakdown (Min):
285V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
412V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)