TPS51206DSQR.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | TPS51206DSQR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package/Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Applications | Converter, DDR |
| Voltage - Input | 3.1V ~ 6.5V |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output | 0.5V ~ 0.9V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 10-WSON (2x2) |
The following parts include "TPS51206DSQR" in Silicon Labs TPS51206DSQR.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.