Littelfuse Inc. TP5.0SMDJ120CA
Part No.:
TP5.0SMDJ120CA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Description:
TVS 5KW AECQ-101 TR13 ROHS
Shipping
TP5.0SMDJ120CA Information
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
TP5.0SMDJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
120V
Voltage - Breakdown (Min):
133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
26A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)