Texas Instruments TMS320F2802PZA-60
Part No.:
TMS320F2802PZA-60
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Microcontrollers
Package:
100-LQFP
Description:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP
Shipping
TMS320F2802PZA-60 Information
Manufacturer:
Texas Instruments
Package/Case:
100-LQFP
Series:
C2000™ C28x Fixed-Point
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
C28x
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
60MHz
Connectivity:
CANbus, I2C, SCI, SPI, UART/USART
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
35
Program Memory Size:
64KB (32K x 16)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
6K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.71V ~ 1.89V
Data Converters:
A/D 16x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)