Toshiba Semiconductor and Storage TMPM36BF10FG(DBB)
Part No.:
TMPM36BF10FG(DBB)
Manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Category:
Microcontrollers
Package:
100-LQFP
Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100LQFP
Shipping
TMPM36BF10FG(DBB) Information
Manufacturer:
Package/Case:
100-LQFP
Series:
TX03
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
ARM® Cortex®-M3
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
64MHz
Connectivity:
EBI/EMI, I2C, IrDA, Microwire, SIO, SPI, SSI, SSP, UART/USART
Peripherals:
DMA, LVD, POR, WDT
Number of I/O:
72
Program Memory Size:
1MB (1M x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
258K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 16x12b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)