Texas Instruments TM4C1297NCZADI3
Part No.:
TM4C1297NCZADI3
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Microcontrollers
Package:
212-VFBGA
Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 212NFBGA
Shipping
TM4C1297NCZADI3 Information
Manufacturer:
Texas Instruments
Package/Case:
212-VFBGA
Series:
Tiva™ C
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
ARM® Cortex®-M4F
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
120MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, I2C, IrDA, QSSI, UART/USART, USB OTG
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motion Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
140
Program Memory Size:
1MB (1M x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
6K x 8
RAM Size:
256K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.97V ~ 3.63V
Data Converters:
A/D 24x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)