Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | TF2117 |
| Manufacturer | TF Semiconductor Solutions |
| Series | - |
| Package/Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Programmable | Not Verified |
| Driven Configuration | High-Side |
| Channel Type | Single |
| Number of Drivers | 1 |
| Gate Type | IGBT, N-Channel MOSFET |
| Voltage - Supply | 10V ~ 20V |
| Logic Voltage - VIL, VIH | 6V, 9.5V |
| Current - Peak Output (Source, Sink) | 290mA, 600mA |
| Input Type | Non-Inverting |
| High Side Voltage - Max (Bootstrap) | - |
| Rise / Fall Time (Typ) | 75ns, 35ns |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
The following parts include "TF2117" in Silicon Labs TF2117.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.