MCP1402T-E/OT.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | MCP1402T-E/OT |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Series | - |
| Package/Case | SC-74A, SOT-753 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Programmable | Not Verified |
| Driven Configuration | Low-Side |
| Channel Type | Single |
| Number of Drivers | 1 |
| Gate Type | IGBT, N-Channel, P-Channel MOSFET |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 18V |
| Logic Voltage - VIL, VIH | 0.8V, 2.4V |
| Current - Peak Output (Source, Sink) | 500mA, 500mA |
| Input Type | Non-Inverting |
| High Side Voltage - Max (Bootstrap) | - |
| Rise / Fall Time (Typ) | 19ns, 15ns |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
The following parts include "MCP1402T-E/OT" in Silicon Labs MCP1402T-E/OT.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.