Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | TF0216S |
| Manufacturer | TF Semiconductor Solutions |
| Series | - |
| Package/Case | SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Programmable | Not Verified |
| Driven Configuration | Low-Side |
| Channel Type | Single |
| Number of Drivers | 1 |
| Gate Type | IGBT, N-Channel MOSFET |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 18V |
| Logic Voltage - VIL, VIH | 0.8V, 2.4V |
| Current - Peak Output (Source, Sink) | 1.9A, 1.8A |
| Input Type | Inverting, Non-Inverting |
| High Side Voltage - Max (Bootstrap) | - |
| Rise / Fall Time (Typ) | 15ns, 15ns |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
The following parts include "TF0216S" in Silicon Labs TF0216S.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.