Infineon Technologies TC1724N192F80HRACKXUMA2
Part No.:
TC1724N192F80HRACKXUMA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Microcontrollers
Package:
144-LQFP
Description:
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 144LQFP
Shipping
TC1724N192F80HRACKXUMA2 Information
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package/Case:
144-LQFP
Series:
TC17xx
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
TriCore™
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
80MHz
Connectivity:
ASC, CANbus, MLI, MSC, SSC
Peripherals:
DMA, POR, WDT
Number of I/O:
95
Program Memory Size:
1.5MB (1.5M x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
64K x 8
RAM Size:
152K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.17V ~ 3.63V
Data Converters:
A/D 4x10b, 24x12b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)