Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | T40A41124 |
| Manufacturer | ENM Company |
| Series | T40 |
| Packaging | Case |
| Product Status | Active |
| Type | Time Counter (Hour Meter) |
| Operating Mode | - |
| Count Rate | - |
| Time Format | 99999.9hrs |
| Number of Characters Per Row | 6 |
| Display Type | Decade Wheel |
| Display Characters - Height | 0.140" (3.60mm) |
| Input Type | Voltage |
| Output Type | - |
| Voltage - Supply | 12 ~ 28VDC |
| Reset | Non-Resettable |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 59.20mm Dia |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
The following parts include "T40A41124" in Silicon Labs T40A41124.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.