STMicroelectronics STPS5L60RL
Part No.:
STPS5L60RL
Package:
DO-201AD, Axial
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 5A DO201AD
Shipping
STPS5L60RL Information
Package/Case:
DO-201AD, Axial
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
520 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
220 µA @ 60 V
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-201AD
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)