STMicroelectronics STM32L041G6U7
Part No.:
STM32L041G6U7
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Microcontrollers
Package:
28-UFQFN
Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 28UFQFPN
Shipping
STM32L041G6U7 Information
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
28-UFQFN
Series:
STM32L0
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
ARM® Cortex®-M0+
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
21
Program Memory Size:
32KB (32K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
1K x 8
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 10x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)