Cypress Semiconductor Corp STK12C68-5K55M
Part No.:
STK12C68-5K55M
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Category:
Memory
Package:
28-CDIP (0.300", 7.62mm)
Description:
IC NVSRAM 64KBIT PARALLEL 28CDIP
Shipping
STK12C68-5K55M Information
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Series:
Package/Case:
28-CDIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Non-Volatile
Memory Format:
NVSRAM
Technology:
NVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Memory Size:
64Kbit
Memory Organization:
8K x 8
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
Write Cycle Time - Word, Page:
55ns
Access Time:
55 ns
Voltage - Supply:
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C (TA)