Vishay General Semiconductor - Diodes Division SS12P3L-M3/87A
Part No.:
SS12P3L-M3/87A
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Diodes
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 12A TO277A
Shipping
SS12P3L-M3/87A Information
Manufacturer:
Series:
eSMP®
Package/Case:
TO-277, 3-PowerDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io):
12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
560 mV @ 12 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:
930pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-277A (SMPC)
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C