Taiwan Semiconductor Corporation SRAF8100H
Part No.:
SRAF8100H
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2 Full Pack
Description:
8A, 100V, PLANAR SCHOTTKY
Shipping
SRAF8100H Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-2 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
550 mV @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
ITO-220AC
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C