NXP USA Inc. SPC5632MF2MLQ60
Part No.:
SPC5632MF2MLQ60
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
144-LQFP
Description:
IC MCU 32BIT 768KB FLASH 144LQFP
Shipping
SPC5632MF2MLQ60 Information
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
144-LQFP
Series:
MPC56xx Qorivva
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Core Processor:
e200z3
Speed:
60MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
Peripherals:
DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
80
Program Memory Size:
768KB (768K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
48K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.25V
Data Converters:
A/D 32x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TA)