STMicroelectronics SPC560B64L7C6E0X
Part No.:
SPC560B64L7C6E0X
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Microcontrollers
Package:
176-LQFP
Description:
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 176LQFP
Shipping
SPC560B64L7C6E0X Information
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
176-LQFP
Series:
SPC56
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
e200z0h
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
64MHz
Connectivity:
CANbus, I2C, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
Peripherals:
DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
149
Program Memory Size:
1.5MB (1.5M x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
96K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 53x10/12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)