NXP USA Inc. SPC5516EAVMG80
Part No.:
SPC5516EAVMG80
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Microcontrollers
Package:
208-BGA
Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 208MAPBGA
Shipping
SPC5516EAVMG80 Information
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
208-BGA
Series:
MPC55xx Qorivva
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
e200z0, e200z1
Core Size:
32-Bit Dual-Core
Speed:
80MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, I2C, SCI, SPI
Peripherals:
DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
144
Program Memory Size:
1MB (1M x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.25V
Data Converters:
A/D 40x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)